Marraskuu. Onneksi tuo vuoden pimein kuukausi on ohitse, maahan on saapunut pysyvä lumi ja päiväkin on alkanut jo valostumaan. Marraskuu toi mukanaan vahvat muistot parin vuoden takaisesta kilpirauhastaistelusta, joka on ollut yksi elämäni rankimpia kokemuksia. Olen nykyään suhteellisen hyvässä kunnossa, mutta elänhän silti asian kanssa joka päivä.

Koti oli turvapaikka, joskin työnteko oli olemattomien valo-olosuhteiden vuoksi piirun verran haasteellisempaa – muun muassa kaikki kotikuvani olivat musta-valkoisia. Pohdiskelin marraskuun fiiliksiä, esittelin meidän pehmeän villamaton ja näppäsin muutamat kuvat myös meidän olohuoneen sohvanurkkauksesta.

Yellow moodin väripäiväkirja sai jatkoa marraskuussa pinkin, mustan ja harmaan sävyjen muodossa.

Marraskuussa Zuiilta lanseerattiin runsaasti piristäviä luonnonkosmetiikkauutuuksia. Rakensin raikkaan meikin Zuii SHeer Stick -huulipunan ympärille, toteutin juhlameikin Kjaer Weisilla, esittelin viisi erilaista Kjaer Weisin huulisävytettä kuvien avulla ja kerroin mitkä ovat neljä suosikkisävyäni Zuii Sheer Stick -huulipunista. Meikissä sentään värit räiskyivät, jos arki näytti hieman harmaammalta.

Marraskuussa täällä vielä odoteltiin pysyvää lumea ja monena aamuna ihastelin koirien kanssa lenkkeillessäni kuuran taideteoksia. Dokumentoin myös erään miltei katastrofiksi äityneen lauantaipäivän kulun. Kun kiukuttaa, on otettava askel kukkaostoksille.
Marraskuu oli lokakuun tavoin hieman tavoitettamattomissa oleva musta möykky, jota en eläisi uudelleen, jos saisin valita. Viime kuussa pään pitivät kasassa CrossFit-treenit, erittäin kivat työprojektit ja ulkoilu.