Esse Sensitive -linja on kehitetty vastaamaan herkän ihon ongelmiin. Tavoitteena on alentaa herkkäihoisten reaktiotasoa 2-3 kuukauden käytön aikana, jonka jälkeen on mahdollista siirtyä Essen normaalilinjan tuotteisiin. On välttämätöntä, että tämän linjan tuotteita ei käytetä yhdessä muiden tuotemerkkien tuotteiden kanssa, sillä tämä vahingoittaa hoitoprosessia.
Tämä tehokkaasti kosteuttava ja rauhoittava kasvovesi auttaa ylläpitämään tai palauttamaan ihon pH-arvon tasolle 4.5, joka on suositeltava pH-arvo hyödyllisten mikrobien kasvulle. Kun pH on optimaalinen, myös kasvoveden jälkeen lisätyt kosteus- ja hoitovoiteet imeytyvät tehokkaammin. Kätevään suihkepulloon pakattu Senitive Kasvovesi sisältää probiootteja ja prebiootteja, jotka parantavat hyödyllisten mikrobien tasapainoa iholla. Ne hidastavat ihon ikääntymistä sekä auttavat ihoa korjaamaan epätasapainotiloja ja vahvistavat suojabarriäärin toimintaa. Tuote sopii erityisesti herkälle tai stressaantuneelle iholle, aknen ja ekseeman hoitoon sekä rosacea-iholle.
Emma (vahvistettu asiakas)
En osaa sanoa johtuuko kuivakka ja kiristävä tunne kasvoveden kuivattavuudesta, vai hyaluronihapon napakoittavuudesta (kosteutta tässä siis pitäisi olla). Whamisalle ei joka tapauksessa pärjää, ja olen huomannut myös ihon pinnan hilseilyä, joka voi johtua myös uudistumisesta… Levitin kasvoveden ensin käsien kautta, koska en pidä suihkimisesta kasvoille (säikähdän joka kerta suihkusta, ja aina itse tavara on silmässä, korvassa jne). Kokeilin kuitenkin kasvoille suihkimista ja painelua, ja jostain syystä tämä tapa ei aiheuttanut samanlaista kiristelyä.
<ruusufinni
Ihan OK tuote, ei ärsyttänyt ruusufinni-ihoa, mutta siinäpä kaikki. En ostaisi uudelleen.
Maippi (vahvistettu asiakas)
Hyvä
Johanna (vahvistettu asiakas)
Rauhoittava tuote, kuivattaa jos ei muista painella iholle. Ei kovin riittoisa pullo.
Satu (vahvistettu asiakas)
Ei kovin riittoisa. Muutoin olen tykännyt. Kosteuttavaa vaikutusta en kovasti huomaa.
Mirandahlia (vahvistettu asiakas)
Jälleen yksi Essen turhan kalliista ja tehottomista tuotteista 🙁 Koko sarja menee vaihtoon kun saan käytettyä loppuun.
Anna (vahvistettu asiakas)
Hyväntuoksuinen ja hellävarainen kasvovesi, joka ei ärsytä herkkää ihoa. Itselleni 3-4 pumppauksellista kasvovettä ei riitä. Kasvovesi kuivahtaa iholla tosi nopeasti, ja iho jää jotenkin kiristävän ja nahkean tuntuiseksi. Itse laitan 5-6 pumppauksellista , jolloin iho on kunnolla kostea ja levitän heti perään seerumia/öljyä/voidetta. Tällä tavoin toimii paremmin.
E (vahvistettu asiakas)
Huippuhyvä kasvovesi joka tuntuu kosteuttavan ja rauhoittavan ihoa. Käytön jälkeen muut hoitotuotteet (seerumi, öljy ym.) tuntuvat imeytyvän paremmin. Ainut mikä kirpaisee on hinta, sillä tämä kasvovesi kesti käytössäni vain kuukauden.
Nimetön (vahvistettu asiakas)
Whamisan jälkeen kasvoveden käyttötuntuma on jotenkin kuiva ja ainakin pakkassäillä vaatinut reipasta kerrostamista, joten reilun kahden viikon jälkeen yli puolet kasvovedestä on jo käytetty
Maria (vahvistettu asiakas)
Ehkä paras kasvovesi ikinä. Tätä tekee mieli suihkia kasvoille koko ajan. Virkistää, rauhoittaa ja kosteuttaa.
Lalee (vahvistettu asiakas)
Mahtava tuote joka toimii ruusufinni ihollani ilman, että ärsyttää kasvojani! Hinta hirvittää mutta on todella riittoisa, aamuin ja illoin käytettynä yli 3kk kesto tällä putelilla.